Midget A, 2016-2017 (YORK SIMCOE MINOR HOCKEY LEAGUE)

PrintAll (U16 & U18) Midget A Standings
Jump To:
Midget A Regular Season
Group A
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Bradford Bulldogs242220440.917140360.79510-0-0WON 18
2Orillia Terriers241752360.750118520.6948-2-0WON 6
3Ajax Knights241860360.750128450.7408-2-0LOST 2
4Barrie Colts241761350.729128490.7237-3-0WON 2
5Innisfil Winterhawks241770340.708117620.6546-4-0WON 1
6East Gwillimbury Eagles241293270.56395750.5594-5-1WON 2
7TNT Tornados2410122220.45863750.4574-5-1LOST 1
8Nobleking Knights245181110.229531200.3064-5-1WON 2
9Aurora Tigers24118570.146391470.2100-7-3LOST 1
Group B
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Ajax Knights AE White241743370.771125530.7026-2-2TIED 1
2Markham Waxers241752360.750102400.7187-1-2TIED 1
3Port Perry Predators241662340.708128500.7195-3-2WON 1
4Whitchurch-Stouffville Clippers2411112240.50079650.5495-3-2TIED 1
5Georgina Blaze AE249141190.39670900.4383-6-1LOST 2
6Orillia Terriers AE244182100.208501510.2490-9-1LOST 2
7Richmond Hill Stars AE24419190.188631710.2691-8-1LOST 6
8Ajax Knights AE Red24320170.146551560.2611-8-1LOST 3
9Northumberland Nighthawks24121240.083371530.1950-8-2TIED 1

Midget A OMHA Playdowns

Bracket

  • Jan 19-Jan 27
    Series A

    1st Seed vs 13th Seed

    TeamGPWLTPts
    1Bradford22004
    2Northumberland20200
    DateVisitorHome
    Jan 21
    8:00P
    Northumberland0Bradford11
    Jan 22
    6:30P
    Bradford9Northumberland0
       
  • Jan 19-Jan 27
    Series B

    2nd Seed vs 12th Seed

    TeamGPWLTPts
    1Ajax22004
    2Richmond Hill AE20200
    DateVisitorHome
    Jan 21
    5:45P
    Richmond Hill AE1Ajax7
    Jan 22
    4:00P
    Ajax10Richmond Hill AE1
       
  • Jan 19-Jan 27
    Series C

    3rd Seed vs 11th Seed

    TeamGPWLTPts
    1Markham22004
    2Nobleking20200
    DateVisitorHome
    Jan 21
    9:00P
    Nobleking7Markham8
    Jan 24
    9:15P
    Markham5Nobleking1
       
  • Jan 19-Jan 27
    Series D

    4th Seed vs 10th Seed

    TeamGPWLTPts
    1Orillia22004
    2TNT20200
    DateVisitorHome
    Jan 22
    3:30P
    Orillia6TNT2
    Jan 25
    8:50P
    TNT1Orillia4
       
  • Jan 19-Jan 27
    Series E

    5th Seed vs 9th Seed

    TeamGPWLTPts
    1Barrie33006
    2Whitchurch-Stouffville30300
    DateVisitorHome
    Jan 21
    9:00P
    Whitchurch-Stouffville1Barrie7
    Jan 22
    6:00P
    Barrie2Whitchurch-Stouffville1
    Jan 25
    8:50P
    Whitchurch-Stouffville2Barrie5
  • Jan 19-Jan 27
    Series F

    6th Seed vs 7th Seed vs 8th Seed

    TeamGPWLTPts
    1East Gwillimbury42026
    2Port Perry42115
    3Innisfil40311
    DateVisitorHome
    Jan 21
    6:00P
    Innisfil2Port Perry3
    Jan 22
    7:10P
    Port Perry3East Gwillimbury4
    Jan 23
    6:00P
    Port Perry5Innisfil1
    Jan 25
    9:10P
    East Gwillimbury3Innisfil3
    Jan 26
    8:00P
    Innisfil1East Gwillimbury8
    Jan 27
    8:15P
    East Gwillimbury4Port Perry4
  • Jan 27-Feb 06
    Series G

    Winner of A VS Winner of F

    TeamGPWLTPts
    1Bradford33006
    2East Gwillimbury30300
    DateVisitorHome
    Jan 29
    5:30P
    East Gwillimbury1Bradford4
    Feb 01
    9:00P
    Bradford2East Gwillimbury1
    Feb 04
    7:30P
    East Gwillimbury2Bradford5
  • Jan 27-Feb 05
    Series H

    Winner of B VS Winner of E

    TeamGPWLTPts
    1Ajax33006
    2Barrie30300
    DateVisitorHome
    Jan 28
    9:20P
    Ajax5Barrie1
    Jan 31
    9:10P
    Barrie2Ajax4
    Feb 03
    8:30P
    Barrie3Ajax7
  • Jan 27-Feb 05
    Series I

    Winner of C VS Winner of D

    TeamGPWLTPts
    1Markham53206
    2Orillia52304
    DateVisitorHome
    Jan 28
    8:00P
    Orillia1Markham3
    Jan 29
    5:20P
    Markham0Orillia3
    Jan 30
    9:00P
    Orillia5Markham3
    Feb 03
    8:10P
    Markham3Orillia2
    Feb 04
    8:00P
    Orillia1Markham2

Midget A YS Playoffs

Bracket

  • Feb 10-Feb 18
    Series F from Midget AE
    TeamGPWLTPts
    1Ajax AE Red43106
    2Aurora42115
    3Orillia AE40311
    DateVisitorHome
    Feb 10
    8:30P
    Orillia AE8Ajax AE Red9
    Feb 11
    7:40P
    Aurora3Ajax AE Red5
    Feb 14
    7:30P
    Ajax AE Red3Aurora8
    Feb 16
    8:00P
    Orillia AE1Aurora7
    Feb 17
    8:10P
    Aurora2Orillia AE2
    Feb 18
    5:05P
    Ajax AE Red8Orillia AE4
  • Jan 27-Feb 18
    Series N

    2nd Place of OMHA F VS Loser of OMHA A (Best of 3)

    TeamGPWLTPts
    1Port Perry22004
    2Northumberland20200
    DateVisitorHome
    Feb 08
    8:45P
    Northumberland1Port Perry5
    Feb 15
    7:45P
    Port Perry6Northumberland5
       
  • Jan 27-Feb 12
    Series O

    3rd Place of OMHA F VS Loser of OMHA B (Best of 3)

    TeamGPWLTPts
    1Innisfil22004
    2Richmond Hill AE20200
    DateVisitorHome
    Feb 09
    9:00P
    Richmond Hill AE0Innisfil7
    Feb 11
    3:45P
    Innisfil8Richmond Hill AE4
       
  • Jan 27-Feb 14
    Series P

    Loser of OMHA C, Loser of OMHA D, Loser of OMHA E

    TeamGPWLTPts
    1Whitchurch-Stouffville44008
    2TNT41302
    3Nobleking41302
    DateVisitorHome
    Jan 31
    7:30P
    Nobleking5TNT3
    Feb 01
    8:30P
    Nobleking2Whitchurch-Stouffville3
    Feb 04
    4:30P
    Whitchurch-Stouffville3TNT1
    Feb 08
    8:30P
    TNT0Whitchurch-Stouffville3
    Feb 13
    8:45P
    Whitchurch-Stouffville4Nobleking0
    Feb 14
    9:15P
    TNT6Nobleking1
  • Feb 13-Mar 05
    Series Q

    Loser of OMHA I, Loser of N, Loser of O, 2nd place of Midget AE Series F

    TeamGPWLTPts
    1Orillia660012
    2Aurora62315
    3Northumberland62404
    4Richmond Hill AE61413
    DateVisitorHome
    Feb 21
    8:30P
    Orillia13Richmond Hill AE1
    Feb 22
    8:35P
    Orillia10Aurora1
    Feb 24
    8:50P
    Richmond Hill AE1Orillia11
    Feb 25
    4:00P
    Northumberland2Aurora7
    Feb 26
    2:00P
    Richmond Hill AE7Northumberland10
    Feb 26
    7:15P
    Aurora0Northumberland2
    Mar 01
    8:15P
    Richmond Hill AE2Aurora5
    Mar 03
    7:45P
    Aurora2Richmond Hill AE2
    Mar 03
    8:45P
    Orillia8Northumberland1
    Mar 04
    5:05P
    Northumberland0Orillia12
    Mar 05
    5:20P
    Aurora0Orillia1
    Mar 05
    6:00P
    Northumberland3Richmond Hill AE4
  • Feb 13-Mar 05
    Series R

    Loser of OMHA J, Last Pace of P, 2nd Place of P, 3rd Place of Midget AE Series F

    TeamGPWLTPts
    1Markham660012
    2TNT64208
    3Nobleking61502
    4Orillia AE61502
    DateVisitorHome
    Feb 23
    8:30P
    Orillia AE0TNT6
    Feb 24
    9:15P
    Markham4Nobleking0
    Feb 25
    9:00P
    TNT1Markham3
    Feb 26
    7:30P
    Nobleking2TNT4
    Feb 27
    8:45P
    Orillia AE1Nobleking7
    Feb 28
    9:15P
    TNT6Nobleking3
    Mar 01
    8:50P
    TNT8Orillia AE1
    Mar 02
    8:15P
    Nobleking0Markham3
    Mar 03
    8:10P
    Markham7Orillia AE1
    Mar 04
    1:30P
    Nobleking0Orillia AE4
    Mar 04
    7:30P
    Markham8TNT2
    Mar 05
    6:00P
    Orillia AE0Markham1
  • Feb 13-Mar 05
    Series S

    Loser of OMHA G, 1st Place of P, Loser of OMHA H, Loser of Midget AE Series C (OMHA)

    TeamGPWLTPts
    1East Gwillimbury651010
    2Barrie64119
    3Whitchurch-Stouffville61413
    4Georgina AE61502
    DateVisitorHome
    Feb 18
    9:20P
    East Gwillimbury5Barrie1
    Feb 23
    8:00P
    Barrie6East Gwillimbury0
    Feb 23
    8:30P
    Georgina AE2Whitchurch-Stouffville4
    Feb 24
    9:00P
    East Gwillimbury4Whitchurch-Stouffville3
    Feb 25
    9:20P
    Georgina AE1Barrie5
    Feb 26
    8:00P
    Whitchurch-Stouffville1Georgina AE3
    Feb 27
    8:50P
    Whitchurch-Stouffville2Barrie3
    Mar 01
    8:00P
    Barrie6Georgina AE0
    Mar 02
    8:00P
    Whitchurch-Stouffville2East Gwillimbury5
    Mar 03
    8:45P
    East Gwillimbury6Georgina AE3
    Mar 03
    9:00P
    Barrie3Whitchurch-Stouffville3
    Mar 05
    7:10P
    Georgina AE0East Gwillimbury6
  • Feb 13-Mar 05
    Series T

    Winner of N, Winner of O, (Loser of K If it’s a YS Team) 1st place of Midget AE Series F

    TeamGPWLTPts
    1Innisfil43106
    2Port Perry42115
    3Ajax AE Red40311
    DateVisitorHome
    Feb 24
    7:30P
    Port Perry2Ajax AE Red2
    Feb 25
    5:45P
    Innisfil4Ajax AE Red3
    Feb 27
    9:15P
    Innisfil3Port Perry1
    Mar 01
    9:10P
    Port Perry5Innisfil3
    Mar 04
    8:45P
    Ajax AE Red2Port Perry7
    Mar 05
    5:00P
    Ajax AE Red1Innisfil16
  • Mar 06-Mar 19
    Series U

    Winner of T VS Winner of S

    TeamGPWLTPts
    1East Gwillimbury43106
    2Innisfil41302
    DateVisitorHome
    Mar 09
    9:00P
    East Gwillimbury3Innisfil4
    Mar 11
    5:00P
    Innisfil0East Gwillimbury2
    Mar 12
    5:00P
    East Gwillimbury4Innisfil3
    Mar 17
    7:00P
    Innisfil5East Gwillimbury6
  • Mar 06-Mar 19
    Series V

    Winner of R VS Winner of Q

    TeamGPWLTPts
    1Markham33006
    2Orillia30300
    DateVisitorHome
    Mar 10
    7:30P
    Markham5Orillia2
    Mar 11
    9:00P
    Orillia0Markham2
    Mar 13
    9:00P
    Orillia1Markham3
  • Mar 20-Mar 30
    Series W

    Winner of U VS Winner of V

    TeamGPWLTPts
    1Markham33006
    2East Gwillimbury30300
    DateVisitorHome
    Mar 21
    7:30P
    East Gwillimbury3Markham4
    Mar 23
    8:00P
    Markham2East Gwillimbury1
    Mar 25
    7:30P
    East Gwillimbury1Markham4

Midget A OMHA AE1-2 Playdowns

Bracket

  • Jan 19-Feb 05
    Series A

    1st Seed vs 5th Seed

    TeamGPWLTPts
    1Ajax AE White33006
    2Aurora30300
    DateVisitorHome
    Jan 21
    4:00P
    Aurora1Ajax AE White7
    Jan 27
    7:00P
    Ajax AE White7Aurora1
    Jan 29
    7:00P
    Aurora1Ajax AE White5
  • Jan 19-Feb 05
    Series B

    2nd Seed vs 3rd Seed vs 4th Seed

    TeamGPWLTPts
    1Georgina AE44008
    2Ajax AE Red41213
    3Orillia AE40311
    DateVisitorHome
    Jan 22
    5:40P
    Georgina AE8Ajax AE Red3
    Jan 28
    8:00P
    Ajax AE Red3Orillia AE3
    Jan 29
    7:00P
    Orillia AE4Georgina AE6
    Feb 01
    8:50P
    Georgina AE5Orillia AE0
    Feb 03
    8:30P
    Orillia AE4Ajax AE Red5
    Feb 05
    7:15P
    Ajax AE Red0Georgina AE5

Game Data Last Updated: Apr 07, 3:19 AM, Next Update: Apr 17, 3:19 AM
View Another Group
Printed from ysmhl.net on Tuesday, April 7, 2020 at 7:56 PM