Minor Midget MD, 2017-2018 (YORK SIMCOE MINOR HOCKEY LEAGUE)

PrintAll U16 U18 Minor Midget MD Standings
Jump To:
Minor Midget MD Regular Season
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Newmarket Redmen262321470.904153480.76110-0-0WON 16
2Aurora Tigers261754380.731117500.7017-1-2TIED 1
3Halton Hills Thunder261754380.731111490.6946-2-2WON 2
4East Gwillimbury Eagles261664360.692111620.6425-3-2WON 1
5TNT Tornados2612104280.53883710.5395-3-2LOST 2
6Barrie Colts2612104280.538104680.6053-5-2TIED 1
7Brampton 45s Gold269125230.442881000.4684-4-2LOST 2
8Caledon Hawks266182140.269501250.2862-6-2WON 2
9Markham Waxers266182140.269751520.3302-8-0LOST 5
10Brampton 45s Black265183130.250581130.3393-6-1LOST 4
11Orangeville Flyers26322170.135321440.1823-7-0WON 1

Minor Midget MD YS Playoffs

Bracket

  • Jan 25-Feb 11
    Series A

    1st Place VS 11th Place

    TeamGPWLTPts
    1Newmarket33006
    2Orangeville30300
    DateVisitorHome
    Jan 27
    8:30P
    Orangeville0Newmarket12
    Jan 31
    9:15P
    Newmarket2Orangeville0
    Feb 03
    8:30P
    Orangeville2Newmarket13
  • Jan 25-Feb 11
    Series B

    2nd Place VS 10th Place

    TeamGPWLTPts
    1Aurora33006
    2Brampton Black30300
    DateVisitorHome
    Jan 28
    7:00P
    Brampton Black2Aurora7
    Feb 02
    8:30P
    Aurora8Brampton Black4
    Feb 06
    8:35P
    Brampton Black2Aurora8
  • Jan 25-Feb 11
    Series C

    3rd Place VS 9th Place

    TeamGPWLTPts
    1Halton Hills33006
    2Markham30300
    DateVisitorHome
    Jan 27
    9:00P
    Halton Hills6Markham0
    Feb 01
    7:00P
    Markham1Halton Hills7
    Feb 03
    5:45P
    Markham3Halton Hills4
  • Jan 25-Feb 11
    Series D

    4th Place VS 8th Place

    TeamGPWLTPts
    1East Gwillimbury33006
    2Caledon30300
    DateVisitorHome
    Jan 28
    5:50P
    Caledon3East Gwillimbury5
    Jan 29
    8:45P
    East Gwillimbury5Caledon1
    Feb 05
    8:10P
    Caledon1East Gwillimbury6
  • Jan 25-Feb 11
    Series E

    5th Place VS 6th Place VS 7th Place

    TeamGPWLTPts
    1Barrie43106
    2TNT42204
    3Brampton Gold41302
    DateVisitorHome
    Jan 28
    6:40P
    Brampton Gold6Barrie4
    Jan 31
    8:20P
    TNT0Barrie2
    Feb 02
    8:55P
    TNT3Brampton Gold2
    Feb 06
    8:30P
    Barrie6TNT1
    Feb 10
    1:50P
    Barrie5Brampton Gold3
    Feb 11
    5:00P
    Brampton Gold5TNT10
  • Feb 10-Feb 25
    Series F

    Winner of A VS Winner of B VS 2nd Place of Series E

    TeamGPWLTPts
    1Newmarket43106
    2Aurora42204
    3TNT41302
    DateVisitorHome
    Feb 10
    8:30P
    Aurora4Newmarket3
    Feb 17
    8:30P
    TNT4Newmarket5
    Feb 19
    8:00P
    TNT4Aurora5
    Feb 23
    8:30P
    Newmarket4Aurora2
    Feb 24
    5:30P
    Aurora2TNT3
    Feb 25
    5:30P
    Newmarket4TNT2
  • Feb 11-Feb 25
    Series G

    Winner of C VS Winner of D VS Winner of E

    TeamGPWLTPts
    1Barrie43106
    2Halton Hills42115
    3East Gwillimbury40311
    DateVisitorHome
    Feb 12
    8:10P
    Barrie6East Gwillimbury2
    Feb 14
    7:15P
    East Gwillimbury2Halton Hills7
    Feb 17
    7:10P
    Halton Hills3Barrie2
    Feb 19
    8:45P
    Barrie3Halton Hills1
    Feb 20
    7:00P
    Halton Hills4East Gwillimbury4
    Feb 21
    8:20P
    East Gwillimbury3Barrie4
  • Feb 25-Mar 11
    Series H

    Winner of F VS 2nd Place of G

    TeamGPWLTPts
    1Newmarket43017
    2Halton Hills40311
    DateVisitorHome
    Mar 01
    8:45P
    Halton Hills0Newmarket2
    Mar 03
    5:45P
    Newmarket3Halton Hills3
    Mar 04
    7:30P
    Halton Hills0Newmarket2
    Mar 06
    9:00P
    Newmarket3Halton Hills2
  • Feb 25-Mar 12
    Series I

    Winner of G VS 2nd Place of F

    TeamGPWLTPts
    1Aurora63217
    2Barrie62315
    DateVisitorHome
    Mar 01
    8:20P
    Aurora3Barrie6
    Mar 04
    2:15P
    Barrie7Aurora3
    Mar 05
    7:20P
    Barrie3Aurora4
    Mar 08
    8:20P
    Aurora2Barrie0
    Mar 10
    3:15P
    Barrie2Aurora2
    Mar 11
    3:50P
    Aurora3Barrie2
  • Mar 11-Apr 01
    Series J

    Winner of H VS Winner of I

    TeamGPWLTPts
    1Newmarket33006
    2Aurora30300
    DateVisitorHome
    Mar 21
    9:00P
    Aurora2Newmarket4
    Mar 23
    8:30P
    Newmarket6Aurora0
    Mar 25
    8:30P
    Aurora1Newmarket7

Minor Midget MD YS Consolation Playoffs

Bracket

  • Feb 11-Mar 08
    Series K

    3rd Place of YS E VS Loser of YS B

    TeamGPWLTPts
    1Brampton Gold43106
    2Brampton Black41302
    DateVisitorHome
    Feb 17
    3:10P
    Brampton Gold4Brampton Black2
    Feb 19
    8:25P
    Brampton Black5Brampton Gold4
    Feb 26
    7:00P
    Brampton Gold8Brampton Black4
    Mar 05
    8:20P
    Brampton Black2Brampton Gold5
  • Feb 11-Mar 08
    Series L

    Loser of YS C VS 3rd Place of YS F

    TeamGPWLTPts
    1TNT43106
    2Markham41302
    DateVisitorHome
    Feb 28
    8:30P
    Markham0TNT3
    Mar 04
    4:45P
    TNT3Markham2
    Mar 05
    7:00P
    Markham5TNT2
    Mar 07
    9:00P
    TNT4Markham3
  • Feb 11-Mar 08
    Series M

    Loser of YS A VS Loser of YS D VS 3rd Place of YS G

    TeamGPWLTPts
    1East Gwillimbury44008
    2Caledon42204
    3Orangeville40400
    DateVisitorHome
    Feb 26
    9:00P
    Orangeville2Caledon3
    Feb 28
    7:40P
    Caledon1East Gwillimbury6
    Mar 03
    7:30P
    East Gwillimbury4Caledon2
    Mar 04
    5:00P
    Caledon6Orangeville2
    Mar 05
    8:10P
    Orangeville1East Gwillimbury9
    Mar 07
    9:00P
    East Gwillimbury10Orangeville2
  • Mar 08-Mar 19
    Series N

    Winner of M VS Winner of K

    TeamGPWLTPts
    1East Gwillimbury43017
    2Brampton Gold40311
    DateVisitorHome
    Mar 14
    8:20P
    Brampton Gold3East Gwillimbury3
    Mar 15
    7:40P
    East Gwillimbury2Brampton Gold0
    Mar 17
    3:40P
    Brampton Gold2East Gwillimbury3
    Mar 18
    2:00P
    East Gwillimbury5Brampton Gold1
  • Mar 08-Mar 20
    Series O

    Winner of L VS 2nd Place of M

    TeamGPWLTPts
    1TNT43106
    2Caledon41302
    DateVisitorHome
    Mar 10
    5:00P
    Caledon0TNT4
    Mar 11
    2:00P
    TNT4Caledon6
    Mar 17
    5:30P
    Caledon3TNT7
    Mar 18
    7:00P
    TNT6Caledon5
  • Mar 19-Apr 01
    Series P

    Winner of N VS Winner of O

    TeamGPWLTPts
    1East Gwillimbury43106
    2TNT41302
    DateVisitorHome
    Mar 21
    7:10P
    TNT2East Gwillimbury0
    Mar 24
    7:30P
    East Gwillimbury6TNT0
    Mar 25
    5:20P
    TNT0East Gwillimbury5
    Mar 28
    8:30P
    East Gwillimbury5TNT3

Game Data Last Updated: Sep 29, 3:12 AM, Next Update: Oct 09, 3:12 AM
U16 U18 Minor Midget MD Standings
View Another Group
Printed from ysmhl.net on Wednesday, September 30, 2020 at 2:52 AM