Bantam A, 2015-2016 (YORK SIMCOE MINOR HOCKEY LEAGUE)

PrintAll (U14 & U15) Bantam A Standings
Jump To:
Bantam A Regular Season
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Orillia Terriers302604560.933144480.7508-0-2WON 3
2East Gwillimbury Eagles302136480.80089450.6647-0-3WON 3
3Barrie Colts302154460.767115460.7144-4-2LOST 1
4Newmarket Redmen301785390.650122710.6324-3-3LOST 1
5Innisfil Winterhawks3015114340.56783810.5064-4-2LOST 3
6Aurora Tigers3011136280.46785760.5287-2-1WON 3
7Nobleking Knights308175210.350831080.4354-3-3TIED 1
8Markham Waxers306195170.283581050.3563-6-1LOST 1
9Bradford Bulldogs306204160.267561100.3372-6-2TIED 2
10Richmond Hill Stars306213150.250491070.3142-6-2TIED 1
11Schomberg Red Wings304242100.167531400.2751-8-1LOST 6

Bantam A OMHA Playdowns

Bracket

  • Jan 19-Feb 09
    Series A

    1st Seed vs. 4th Seed

    TeamGPWLTPts
    1Orillia33006
    2Newmarket30300
    DateVisitorHome
    Jan 26
    8:00P
    Newmarket2Orillia5
    Jan 30
    6:45P
    Orillia5Newmarket1
    Jan 31
    3:50P
    Newmarket3Orillia4
  • Jan 19-Feb 09
    Series B

    2nd Seed vs. 3rd Seed

    TeamGPWLTPts
    1Barrie53206
    2East Gwillimbury52304
    DateVisitorHome
    Jan 26
    7:00P
    Barrie2East Gwillimbury3
    Jan 29
    7:30P
    East Gwillimbury2Barrie3
    Jan 31
    5:50P
    Barrie3East Gwillimbury4
    Feb 03
    7:30P
    East Gwillimbury0Barrie2
    Feb 06
    6:20P
    Barrie1East Gwillimbury0

Bantam A YS Playoffs

Bracket

  • Jan 22-Feb 18
    Series F

    6th Place, 8th Place, 10th Place

    TeamGPWLTPts
    1Markham852111
    2Aurora83417
    3Richmond Hill82426
    DateVisitorHome
    Jan 23
    6:45P
    Richmond Hill3Markham2
    Jan 24
    6:00P
    Aurora1Richmond Hill0
    Jan 29
    8:55P
    Richmond Hill2Aurora5
    Jan 30
    8:30P
    Aurora2Markham3
    Jan 31
    4:30P
    Markham3Richmond Hill3
    Feb 02
    8:30P
    Richmond Hill3Markham4
    Feb 03
    7:30P
    Markham0Aurora1
    Feb 09
    8:30P
    Aurora2Richmond Hill2
    Feb 10
    9:00P
    Markham2Aurora1
    Feb 13
    4:00P
    Markham2Richmond Hill1
    Feb 14
    8:00P
    Aurora0Markham1
    Feb 17
    7:30P
    Richmond Hill7Aurora3
  • Jan 22-Feb 18
    Series G

    5th Place, 7th Place, 9th Place, 11th Place

    TeamGPWLTPts
    1Innisfil64119
    2Nobleking63306
    3Georgina63306
    4Bradford61413
    DateVisitorHome
    Jan 22
    7:45P
    Bradford3Georgina6
    Jan 23
    9:30P
    Nobleking5Bradford4
    Jan 24
    4:00P
    Innisfil1Nobleking0
    Jan 30
    9:30P
    Innisfil2Bradford2
    Jan 31
    4:00P
    Bradford3Nobleking2
    Feb 01
    9:00P
    Nobleking1Innisfil8
    Feb 04
    8:00P
    Georgina2Nobleking4
    Feb 06
    6:45P
    Georgina4Bradford2
    Feb 08
    9:00P
    Georgina2Innisfil0
    Feb 10
    7:45P
    Innisfil4Georgina2
    Feb 12
    7:45P
    Nobleking6Georgina0
    Feb 17
    8:40P
    Bradford2Innisfil3
  • Feb 19-Mar 03
    Series H

    Loser of OMHA A, 2nd Place of F, 2nd Place of G

    TeamGPWLTPts
    1Newmarket43106
    2Nobleking42115
    3Aurora40311
    DateVisitorHome
    Feb 19
    6:45P
    Newmarket4Aurora1
    Feb 21
    2:45P
    Aurora4Nobleking4
    Feb 25
    8:00P
    Nobleking4Newmarket5
    Feb 28
    4:00P
    Newmarket1Nobleking2
    Mar 01
    7:40P
    Nobleking3Aurora2
    Mar 03
    8:00P
    Aurora1Newmarket3
  • Feb 19-Mar 03
    Series I

    Loser of OMHA B, Last Place of F, 3rd Place of G

    TeamGPWLTPts
    1East Gwillimbury42026
    2Georgina41213
    3Richmond Hill41213
    DateVisitorHome
    Feb 20
    3:30P
    East Gwillimbury3Richmond Hill3
    Feb 21
    4:40P
    Georgina1East Gwillimbury3
    Feb 23
    8:30P
    Georgina1Richmond Hill3
    Feb 27
    4:40P
    Richmond Hill0East Gwillimbury2
    Feb 28
    5:45P
    East Gwillimbury3Georgina3
    Mar 03
    7:45P
    Richmond Hill3Georgina8
  • Feb 19-Mar 03
    Series J

    1st Place of F, 1st Place of G

    TeamGPWLTPts
    1Innisfil33006
    2Markham30300
    DateVisitorHome
    Feb 21
    8:00P
    Innisfil4Markham3
    Feb 22
    9:00P
    Markham2Innisfil3
    Feb 27
    2:30P
    Markham4Innisfil5
  • Feb 19-Mar 03
    Series K

    Loser of OMHA C, Last Place from K

    TeamGPWLTPts
    1Orillia43106
    2Bradford41302
    DateVisitorHome
    Feb 23
    8:00P
    Bradford4Orillia3
    Feb 27
    7:45P
    Orillia3Bradford0
    Feb 28
    4:00P
    Bradford2Orillia8
    Feb 29
    7:00P
    Orillia3Bradford1
  • Mar 04-Mar 17
    Series L

    Winner of I, Winner of H

    TeamGPWLTPts
    1East Gwillimbury33006
    2Newmarket30300
    DateVisitorHome
    Mar 05
    4:40P
    Newmarket3East Gwillimbury4
    Mar 10
    8:00P
    East Gwillimbury2Newmarket1
    Mar 12
    3:20P
    Newmarket2East Gwillimbury3
  • Mar 04-Mar 17
    Series M

    Winner of J, Winner of K

    TeamGPWLTPts
    1Innisfil63217
    2Orillia62315
    DateVisitorHome
    Mar 05
    6:15P
    Innisfil1Orillia5
    Mar 07
    9:00P
    Orillia0Innisfil4
    Mar 11
    7:30P
    Innisfil4Orillia1
    Mar 13
    4:00P
    Orillia7Innisfil0
    Mar 14
    8:20P
    Innisfil1Orillia1
    Mar 17
    7:30P
    Orillia1Innisfil3
  • Mar 18-Mar 31
    Series N

    Winner of L, Winner of M

    TeamGPWLTPts
    1East Gwillimbury53206
    2Innisfil52304
    DateVisitorHome
    Mar 20
    5:40P
    Innisfil1East Gwillimbury7
    Mar 23
    9:00P
    East Gwillimbury1Innisfil2
    Mar 26
    5:00P
    East Gwillimbury3Innisfil1
    Mar 29
    7:00P
    Innisfil3East Gwillimbury2
    Mar 30
    7:30P
    Innisfil0East Gwillimbury6

Game Data Last Updated: Feb 20, 3:12 AM, Next Update: Mar 01, 3:12 AM
(U14 & U15) Bantam A Standings
View Another Group
Printed from ysmhl.net on Thursday, February 20, 2020 at 7:15 AM